Ψηφιακή Ετοιμότητα για την Επαγγελματική Εκπαίδευση Ατόμων με Αναπηρία: Η εμπειρία του DIG-i-READY

Στις 3 Δεκεμβρίου 2022, με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Ατόμων με Αναπηρία, διοργανώθηκε με επιτυχία πολλαλασιαστική εκδήλωση του έργου DIGI READY: Ψηφιακή Ετοιμότητα των Φορέων για την Επαγγελματική Εκπαίδευση σε ένα Περιβάλλον χωρίς Αποκλεισμούς. Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το οποίο είναι ένας από τους εταίρους του έργου, το οποίο αποσκοπεί στη συλλογή και ανάλυση καλών πρακτικών για ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων ατόμων με αναπηρία στην επαγγελματική εκπαίδευση καθώς και στην ετοιμασία σχετικού εγχειριδίου. H εκδήλωση περιλάμβανε σύντομη παρουσίαση του ερευνητικού προγράμματος DIGIREADY, ομιλίες στην ολομέλεια από τις Δρ. Ελένη Δαμιανίδου, Επιστημονική Συνεργάτιδα Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και κα. Μαρίνα Παγιάτσου, Συντονίστρια Υπηρεσιών, Επιτροπή Προστασίας Ατόμων με Νοητική Αναπηρία, καθώς και εργαστήριο από την κα. Μαρία Μούκα, Ερευνητική Συνεργάτιδα, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Εργοθεραπεύτρια, ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Εργαστήρι Ειδικής Αγωγής, Αθήνα.