10/5/2024: Πρόσφατα Ευρήματα στο Διεθνές Κύκλωμα Αρχαιοκαπηλίας

ΙΣΤΟΡΙΑΙ: Δημόσιες Διαδικτυακές Διαλέξεις (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου)

10 Μάη 2024, 19.00

Ομιλητής: Χρήστος Τσιρογιάννης (Επισκέπτης καθηγητής, επικεφαλής της ομάδας έρευνας παράνομων αρχαιοτήτων στην Έδρα της UNESCO στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο)

Εγγραφή: https://event.webinarjam.com/register/394/vm349tk4

Συντονιστής: Γεώργιος Παπαϊωάννου, Επισκέπτης Καθηγητής, Τμήμα Ανθρωπιστικών Επιστημών, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου

To Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Ελληνικές Σπουδές (18 Μήνες/90 ECTS), Εξ Αποστάσεως: Ιστορία, Αρχαιολογία Τέχνη, Πολιτιστική Διαχείριση (Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου) και η Ερευνητική Μονάδα ISTÓS– Ιστορία, Αρχαιολογία Τέχνη, Πολιτιστική Διαχείριση (Κέντρο Αριστείας SOCIEATH, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου) σας προσκαλούν στη σειρά διαλέξεων ΙΣΤΟΡΙΑΙ-Δημόσιες Διαδικτυακές Διαλέξεις.

Πώς αναγνωρίζουμε τα διεθνή κυκλώματα αρχαιοκαπηλίας; Πώς δρουν και πώς εργαζόμαστε για να ερευνήσουμε τη δράση τους; Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα θα θίξουμε στη διάλεξη αυτή κάνοντας ειδική αναφορά στην εξέλιξη πρόσφατων υποθέσεων που χειριστήκαμε παρουσιάζοντας παραδείγματα από τη δράση μουσείων, οίκων δημοπρασιών, ιδιωτών συλλεκτών και εμπόρων αρχαιοτήτων.

Παρουσίαση Διάλεξης: Για να δείτε τη διάλεξη πατήστε ΕΔΩ