NEMO Project Joint Staff Training Event

Στις 5 Νοεμβρίου 2022 διεξάχθηκε στους χώρους του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων του Έργου NEMO: NEw MOnitoring guidelines to develop innovative ECEC teachers’ curricula.  Η ημερίδα είχε θέμα «Έγκαιρη Παρακολούθηση = Έγκαιρη Αντιμετώπιση: η Μεθοδολογία του έργου NEMO για την παρακολούθηση και εκπαίδευση παιδιών μικρής ηλικίας», και περιλάμβανε παρουσίαση στην ολομέλεια και δύο παράλληλα πρακτικά εργαστήρια σε εργαλεία που αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο του έργου. Το έργο ΝΕΜΟ έχει στόχο να επισημάνει πώς ο συνδυασμός προ-γλωσσικών μεθόδων ανίχνευσης και παρακολούθησης της ανάπτυξης των παιδιών και των αποτελεσματικών μεθόδων διδασκαλίας μπορούν να μειώσουν το χάσμα στην εκπαίδευση παιδιών στο φάσμα του Αυτισμού και των μη-αναπήρων συμμαθητών/τριών τους, τόσο σε γνωστικό όσο και σε γενικότερο εκπαιδευτικό επίπεδο.